Krása rýchlosti
Uverejnenil: | 13.1.2011 20:31 |
Autor: | Patrik Pollak, nick: flyin_Slovak |
Počet zobrazení: | 3697 |
K tomuto článku ma inšpirovala začínajúca debata ohľadom rýchlostného windsurfingu, ktorá sa rozprúdila na stránke windsurfing.sk, ale aj osobná skúsenosť z rýchlosťou na vode na Karpathose, jedného z veterne najlepších miest na windsurfing, nielen rýchlostný, v Európe.
Vďaka GPS sa stal rychlostný windsurfing opät omnoho populárnejším. Mnohé z pretekov sa konajú už len ako GPS preteky vzhľadom na to, že takýto spôsob je nenáročný na organizáciu a dáva vačšiu voľnosť nielen organizátorovi, ale aj pretekárom. Celý kolotoč porovnávania sa, je prehľadne organizovaný cez http://www.gps-speedsurfing.com/ Stránka umožnuje vytvárať preteky a hodnotenia podľa rôznych kritérií. Napríklad pre nás nieje problém urobiť M SR ako pretek kdekoľvek na domácej vode počas celého roka, alebo spraviť slovenský rýchlostný týždeň napríklad na Karpathose. Jedinou podmienkou je vlastniť GPS zariadenie (dostatočne presné a eliminujúce Dopplerov jav) na to, aby výsledky z neho boli relevantné a zaregistrovať sa na stránkach. Potom stačí už len jazdiť, zlepšovať si maximá osobné, miestne, mesačné, národné, medzinárodné, sladkovodné, vekové, váhové a iné.
Organizácia rýchlostného windsurfingu, tak ako je tomu v Čechách, je dobrá iniciatíva, ale ja osobne by som sa prikláňal k verzii zaradenia sa do medzinárodného systému, ktorý funguje. Počiatočná investícia do kvalitného GPS zariadenia (najpoužívanejším je locosys GT 31) sa určite oplatí. Jednak komukoľvek umožní zapojiť sa do akéhokoľvek medzinárodného hodnotenia, alebo zúčastniť sa akýchkoľvek medzinárodných pretekov (napríklad ak ste počas leta na Karpathose, možete odjazdiť M Grécka tak ako som to urobil ja. Účasť na preteku týmto spôsobom nijako nenaruší vašu dovolenkovú atmosféru a dať si pár jázd do hodnotenia napríklad na požičanom materiáli je možné kedykoľvek). S kvalitným zariadením nieje problém na národnej úrovni zapojiť sa nakoniec do akéhokoľvek menej oficiálneho hodnotenia, ale oficiálne výsledky sú oficiálne výsledky.
Hodnotenia. Samozrejme Maximum je maximum, ale najnižšou naozaj hodnotenou veličinou je priemer za 2sekundy. Desať sekundová jazda je prvým ozajstným ukazovateľom solídnej úrovne. Hlavným kritériom hodnotenia na stránkach http://www.gps-speedsurfing.com/ je ale 5x10sec priemer z jednej „session“ resp. z jedného dňa. Z časových hodnotení je určite nielen na naše vody zaujímavá hodinovka pre naročnejších - 12 hodinovka. Pred nedávnom bol stanovený dokonca 24hodinový windsurfingový rekord 553,5 km! Ale späť
do reality. Pre tých čo chcú dokázať, že vedia nielen letieť rýchlo jedným smerom a ukončiť svoju púť velkým výbuchom a gejzírom vody sú tu ALPHA hodnotenia. Znamená to, že po prejdení určitej vzdialenosti, štandard je @250 alebo @500, treba urobiť čo najrýchlejšie obrat a vrátiť sa späť nie nižšie ako 50metrov po vetre pod úroveň štartovacieho miesta. V praxi to znamená dva bočáky na rozdiel od jedného zadobočáku, kde je jedno ako hlboký uhol po vetre si jazdec zvolí. Na stránkach GPS windsurfing je možnosť celú svoju odyseu popísať, uviesť materiál, na ktorom jazdíte a dalšie podrobnosti. Je to platforma, kde si môžete prečítať pocity a názory tých najrýchlejších, môžete sa s nimi porovnať bez toho, že by ste sa v živote stretli. Vo výsledkoch sa momentálne nachádza viac než 2000 jazdcov a celá stránka je myslím v štyroch jazykových mutáciách.
Možno stojí za uváženie v rámci jarných investícií zaobstarať si kvalitné GPS zariadenia, dať pár eur za software, ktorý vyhodnocuje výsledky a umožní každému hľadať svoje slabé miesta a zlepšovať sa. A potom uz len čakať na vietor keď sa stromy lámu, založiť plachtu o 2m väčšiu ako by človek zvolil za normálnych okolností a užiť si krásu rýchlosti.
Patrik POLLÁK
Zaujímavé stránky o rýchlosti na vode
Locosys GT31 - http://www.locosystech.com/product.php?id=30&zln=en
Doplerov jav - http://sk.wikipedia.org/wiki/Dopplerov_jav
Hydrophere - http://www.youtube.com/watch?v=9eJgsiS3xH8
Tento „stroj“ dokázal „preletieť“ La Manche po vode za 34 minút, o 6 minúty rýchlejšie ako Louis Bleriot na svojom lietadle v roku 1909.
Rýchlostné rekordy - http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_sailing_record
Maximálna prejdená vzdialenosť za 24h -http://www.continentseven.com/2010/12/04/553-5-km-windsurfing-in-24-hours/
Diskusia
Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.
» Prihlásenie
i-Riki
22.01.2011 o 13:59 |
RE: Krása rýchlosti Video klip je jednoznacne svetova spicka, je to jedno z mala klipov, ktore si znova a znova rad pozriem.
|
pedros
20.01.2011 o 15:51 |
RE: Krása rýchlosti Super spracované video a super výkon.
|
Karol
16.01.2011 o 10:32 |
RE: Krása rýchlosti Je to poriadne zamotané s tým Dopplerom, ale neostáva len im veriť .
|
flyin_Slovak
14.01.2011 o 16:38 |
RE: Krása rýchlosti Ako funguje GPS : V skratke tak že vie svoju vzdialenoť od viacerých satelitov. Priesečník guľových povrchov (synchrónne pípajúcich satelitov) určuje pozíciu prijímateľa signálov v prestore.
|
Karol
14.01.2011 o 15:13 |
RE: Krása rýchlosti Aj ja som všetko pochopil, okrem potreby eliminácie Dopplerovho efektu. GPS predsa funguje na Dopplerovom efekte.
|
LOKAL
14.01.2011 o 13:04 |
RE: Krása rýchlosti Dakujem Patrikovi za super članok, pochopil čo som chcel povedat temou do diskusie.
|
Egos
14.01.2011 o 00:48 |
RE: Krása rýchlosti Velmi zaujímavé, je to krásne,že v tomto športe výzvy nikdy nekončia. Sa tešamp;#236;m,už nech je po tejto pseudo zime.
|